ONLINE DERSLER

Kitap Önerisi: Refet

  • 23.05.2020
  • 840 Kez Okundu
Kitap Önerisi: Refet

Kitap, içimizdeki donmuş denizin buzlarını kırmaya yarayan bir gereçtir. (Franz Kafka)

KPSS ile yapılan öğretmen atamalarından çok ama çok uzun zaman önceye gidelim mi?

1889 yılında “Bir Kadın” imzası ile George Ohnet’ten Meram romanını çeviren Fatma Aliye böylelikle edebiyat dünyasına adımını atar. Türkçenin ilk kadın romancısı olarak anılan Fatma Aliye’nin romanın ismidir Refet. Fatma Aliye’den önce Zafer Hanım, 1877 yılında Aşk-ı Vatan adıyla bir roman yazmış olsa da, tek kitabı basıldığı için 5 romana sahip Fatma Aliye, ilk kadın romancı olarak anılmaktadır.

 “Çocukluktan genç kadınlığa, elindeki tek sermayesi aklı olan yoksul bir kızın öğretmen okulundan mezun olarak tek başına ayakları üzerinde durma hikayesini okuruz” diyor tanıtım metni. İşbankası Yayınları’nın Türk Edebiyatı Klasikleri serisinden çıkan kitap, dönemin ruhunu yansıtıyor. Tarih ya da edebiyat çalışırken dönemin gündelik hayatına tanıklık etmek, hafızamızda bilgilerin daha iyi yer etmesini sağlayabilir düşüncesiyle, konu ettik bloğumuza.

1891 yılında Ahmet Mithat ile birlikte yazdıkları Hayal ve Hakikat adlı bir eseri de bulunuyor Fatma Aliye’nin. Aynı Ahmet Mithat, Refet’in önsözünde şunları yazmış: “Manevi kızımız Fatma Aliye Hanımefendi Hazretleri’nin Refet adıyla kaleme aldıkları şu eseri roman diye değerlendirenler, roman türünden umdukları şeyi bunda bulamayarak beklentilerinde yanılmış olurlar. Bu bir roman değil, bir tasvirdir. Osmanlı yaşamımıza bağlı bir tasvir ki Fransızların d’apres nature dedikleri tarzda, doğrudan doğruya dış dünyayı kopya ederek meydana getirilmiştir”

Fatma Aliye’nin çalışmalarından olan ve filozofların biyografilerinden oluşan Teracim-i Ahval-i Felasife ile felsefi bir deneme olan Tedkik-i Ecsam Türkiye’de bir kadın kaleminden çıkan ilk felsefe yapıtlarıdır. Aynı zamanda kadınlara ait en uzun süreli yayın olan Hanımlara Mahsus Gazete’nin ilk günden itibaren etkin bir kalemi olmuştur.

Fatma Aliye’nin resmi 2009 yılında tedavüle sürülen 50TL’nin üzerinde yer aldı. Beyoğlu ve Çankaya’da birer sokağa adı verildi.

Bu yoğun çalışma döneminde  sizlere metin okuma hızında destek olabilecek bir kitap seçtik.

Anonim
Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim