ONLINE DERSLER

COVID-19 ve Yeni Yaşam

  • 15.05.2020
  • 808 Kez Okundu
COVID-19 ve Yeni Yaşam

Alışkanlık ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendi. (Montaigne)

COVID-19  virüsünün ülkemizde ortaya çıkışının üzerinden yaklaşık 3 ay geçti.  Aslında azımsanmayacak oldukça büyük bir zaman dilimi. Hepimizin hayatlarında büyük yada küçük bir çok değişiklik oldu...

Bazılarımız için bu değişiklik acı ile yüzleşmek, bazılarımız için büyük ekonomik sorunlar, bazılarımız içinse ruh alemimizde dengesizlik olarak ortaya çıktı. Öyle yada böyle hepimiz için bir şekilde hayata daha farklı bakabilmemiz için öğretici bir ders niteliğinde geçen 3 ay oldu.

Şunu çok net gördüm ki hayatımızı ne kadar planlarsak planlayalım istediğimiz önemleri alalım, bir şey var ki bazı noktalar ne yazık ki bizim kontrolümüz altında değil. Bir virüsün tüm dünyayı dize getirmesi, ekonomiyi bozması , sağlık sektörünün yetersiz kalması, tüm insanların aynı anda korunmak için 3 ay boyunca evlerine hapsedilmesi... aslında sıralayacak çok daha fazla detay var ama anlatmak istediğim asıl konu virüs değil.  Bu virüsün hayatımıza getirdiği yenilikler.

Hepimizin içinden geçtiği bu girdabın elbette bir girişi bir çıkışı var. Bu çıkışa doğru giderken şunu fark ettiğimizi düşünüyorum. Aslında bu virüs ile birlikte unuttuğumuz eski alışkanlıklarımız geri döndü. Hatta bazı yeni alışkanlıklar kazanmamıza sebep oldu. Ve bunların hepsi tahmin ettiğimiz süreden daha kısa zamanda oldu.

Anne tarifleri, Ev yemekleri…

COVID-19’un yarattığı kriz döneminin öne çıkan temalarının başında evde yemek pişirme, hamur işleri ve atıştırmalıklar pişirme, stoklama, ekonomik ve dayanıklı gıdalar…Ben hiç yemek yapamam diyenler bile online tariflerle muhteşem yemekler, pastalar, börekler yapmaya başladı. Ekmeklerimizi, keklerimizi, kurabiyelerimizi kendimiz yapar olduk. Demek ki istersek her şeyi kendimiz yapabiliyormuşuz….

Sosyalleşmenin Adresi Sosyal Medya

Salgının bulaşma yolu, hızı ve sosyal mesafenin hayati önem taşımasıyla birlikte sosyal alanlar kapatıldı. Bireysel olarak da izolasyon önlemleri alınmaya devam ediyor. Bu süreçte sosyalleşmenin adresi de sosyal medya oldu. Her an instegramda, youtube da canlı sohbetler, konserler, meditasyonlar… fiziksel temasta bulunamadığımız ama yakınlıkları hissettiğimiz bir sürü sosyal çevremiz oldu.

Online Eğitim Hepimiz için Faydalı Oldu

Genellikle kişisel gelişim için yetişkinlerin tercih ettiği ve aşina olduğu online eğitim kavramı, COVID-19 döneminde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için zorunlu oldu. Uzaktan eğitim sayesinde iletişim ve internet teknolojileri insanların gündeminde daha fazla yer edindi. Sadece akademik anlamda değil bir çok alanda online eğitim verilir olmaya başladı. Hatta gerçek şu ki çocuklar dahil bu eğitim sistemi hepimizin çokta hoşuna gitti. Eğitim hayatını dönüştürücü etkisi olan uzaktan eğitimle birlikte edinilen alışkanlıkların kalıcı olacağını düşünüyorum. Online eğitimin öncülerinden olan Sorubankası.net bu dönemde kendi farkını ve ustalığını ortaya koymayı başardı.

Bunların dışında hayatımızda daha birçok alışkanlıklarımız değişti. Eskiden bilimkurgu filmlerin de izlediğimiz görüntüler hayatlarımızın bir parçası haline geldi. En iyi arkadaşımız cep telefonlarımız, bilgisayarlarımız oldu. Teknoloji en iyi dosttur… , telefon ve bilgisayarlarımızla yaşar hale geldik. Annelerimiz, Babalarımız bile görüntülü aramayı başardı.

Bu daha başlangıç sanırım…

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK KONULAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim