ONLINE DERSLER

When you

  • # YÖKDİL SOSYAL
  • Okuma Süresi 3
when-you

1) When you stay as a guest in someone’s house, you give up your anonymity.
2) This becomes quite a challenge if you are the kind of person who cherishes independence.
3) However, when you and your host are on the same wavelength, you can have a trip more special than money can buy.
4) Some years ago when I went to Auckland, New Zealand, for the first time, my hosts were a couple, about my age, whom I had met while travelling in Europe.
5) They had a full programme lined up for me.
6) They drove me around and showed me their favourite hot springs and also the beach where a popular TV series had once been filmed.
7) At mealtimes, they introduced me to their favourite restaurants, where I sampled cheeses from south New Zealand that don’t get exported, and fruits grown locally.
8) Normally such a tight schedule would make me nervous, but I found myself happily relinquishing control to my hosts, who truly understood the pleasures of their native country and enjoyed sharing them.
9) I couldn’t have encountered this New Zealand on my own.

ÇEVİRİ:
1) Birinin evinde misafir olarak kaldığınızda, gizliliğinizdenvazgeçersiniz.
2) Eğer bağımsızlığı seven biriyseniz, bu sizin için epey bir zorlukhaline gelir.
3) Fakat siz ve sizi misafir edenler aynı frekansta olduğunuzda, paranın satın alabileceğinden daha özel bir gezi yapabilirsiniz.
4) Birkaç yıl önce, Yeni Zelanda’daki Auckland’e ilk kez gittiğimde, beni misafir edenler Avrupa seyahatim sırasında tanıştığım, benimle yaklaşık aynı yaşlarda olan bir çiftti.
5) Benim için dolu dolu hazırlanmış bir programları vardı.
6) Beni arabayla gezdirdiler ve bana sevdikleri kaplıcaları ve ayrıca daha önce popüler bir TV dizisinin çekildiği sahili gösterdiler.
7) Yemek zamanlarında, beni, güney Yeni Zelanda’da üretilen ve ihraç edilmeyen peynirleri ve yerli meyveleri denediğim sevdikleri restoranlara götürdüler.
8) Normalde böyle sıkışık bir program beni gererdi, fakat bu defa kontrolü, ülkelerinin güzelliklerini iyi bilen ve onları zevkle paylaşan dostlarıma bıraktığımı fark ettim.
9) Tek başıma bu Yeni Zelanda’ya denk gelemezdim.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim