ONLINE DERSLER

The chemical characteristic of haemoglobin

  • # YÖKDİL SAĞLIK
  • Okuma Süresi 3
the-chemical-characteristic-of-haemoglobin

1) Because oxygen is one of the major substances required for chemical reactions in the cells, it is fortunate that the body has a special control mechanism to maintain an almost exact and constant oxygen concentration in the extracellular fluid.
2) This mechanism depends principally on the chemical characteristic of haemoglobin, which is present in all red blood cells. Haemoglobin combines with oxygen as blood passes through the lungs.
3) Then, as the blood passes through the tissue capillaries, haemoglobin, because of its own strong chemical affinity for oxygen, does not release oxygen into the tissue fluid if too much oxygen is already there.
4) If the oxygen concentration is too low, however, sufficient amounts are released to re-establish adequate tissue oxygen concentration.
5) Thus, the regulation of oxygen concentration in the tissues depends principally on the chemical characteristics of haemoglobin itself.

ÇEVİRİ:
1) Oksijen, hücrelerdeki kimyasal reaksiyonlar için gerekli olan en önemli maddelerden biri olduğu için hücre dışındaki sıvı içerisinde vücudun hemen hemen tam ve sürekli oksijen yoğunluğunu sağlayan özel bir kontrol mekanizmasına sahip olması iyidir.
2) Temelde bu mekanizma tüm kırmızı kan hücrelerinde mevcut olan hemoglobinin kimyasal özelliklerine dayalıdır.
3) Kan akciğerlerden geçerken hemoglobin oksijenle birleşir. Daha sonra, kan, dokuların kılcal damarlarından geçerken hemoglobin, oksijen için güçlü kimyasal afinitesi olduğu için eğer orada çok fazla oksijen mevcutsa doku sıvısına oksijeni vermez.
4) Ancak, eğer oksijen yoğunluğu çok az ise yeterli doku oksijen yoğunluğunu oluşturmak için yeteri kadar miktar salınır.
5) Böylece, dokulardaki oksijen yoğunluğunun düzenlenmesi genellikle hemoglobinin kendi kimyasal özelliklerine bağlıdır.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim