ONLINE DERSLER

Sir Robert Peel

  • # YÖKDİL SOSYAL
  • Okuma Süresi 3
sir-robert-peel

1) Sir Robert Peel will always be remembered as the one who created the Metropolitan police force, but first, he set about reducing the savagery of the criminal law and he also introduced various prison reforms.
2) Such changes could not be risked without an efficient police force.
3) So in 1829, he set about creating just that.
4) The original characteristics of the new police were that they were to be an organized non-military force of paid constables (with officers) under two magistrates, as joint commissioners, responsible to the home secretary, an office like that of Minister of the Interior.
5) To emphasize their civilian character, they wore as uniform a dark blue high-collared swallow-tail coat and a heavy chimney-pot hat (not to be superseded by the tunic and helmet until about 1865) and earned no arms but only a truncheon.
6) Until 1885 they had no whistle, only a rattle, for summoning assistance.
7) Their earliest instructions were prefaced with the following words which still appear in the forefront of their standing orders: the primary object of an efficient police force is the prevention of crime: the next that of detection and punishment of offenders if the crime is committed.
8) The protection of life and property, the preservation of public tranquillity, and the absence of crime will alone prove whether the objects for which the police were appointed have been attained.

ÇEVİRİ:
1) Robert Peel, her zaman Metropolitan polis gücünü yaratan kişi olarak hatırlanacaktır, ancak o, öncelikle ceza hukukunun gaddarlığını azaltmak için işe koyulmuş ve ayrıca, pek çok cezaevi reformunu da yürürlüğe koymuştur.
2) Bu tür değişimler etkili bir polis gücü olmadan riske edilemezdi.
3) Bu nedenle, o da 1982 de, tam olarak bunu oluşturmak için işe koyuldu.
4) Yeni polisin ilk özellikleri, İçişleri Bakanlığı’na benzeyen bir kurum olan İçişleri Müsteşarlığı’na karşı sorumlu, ortak görevli olarak çalışacak, iki sulh hakimi altında ücretli muhafızlardan (polis memurlarıyla birlikte) oluşacak örgütlü bir sivil kuvvet olmasıydı. 
5) Sivil karakterlerini vurgulamak için, polisler, üniforma olarak, lacivert, yüksek yakalı, kısa etekli palto ve yüksek silindir şapka, (1865’lerde yerlerini tunik ve miğfere bıraktılar) giyiyordu ve ateşli silah değil sadece jop taşıyorlardı.
6) 1885’e kadar düdükleri yoktu, yalnızca yardım çağırmak için çıngırakları vardı.
7) İlk talimatları, hâla askeri emirlerin önünde yer alan aşağıdaki sözlerle başlardı: etkin bir polis gücünün öncelikli hedefi suçun önlenmesidir; sonraki, eğer işlendiyse, suçluların tespiti ve cezalandırılmasıdır.
8) Hayat ve mal güvenliği, kamu huzurunun korunması, ve suçun ortadan kaldırılması tek başına, polislerin göreve getirilme hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını kanıtlayacaktır.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim