ONLINE DERSLER

Purging

  • # YÖKDİL SAĞLIK
  • Okuma Süresi 3
purging

1) Purging disorder is an eating disorder that is diagnosed when a person purges to influence body shape or weight but does not binge.
2) It can be thought of as bulimia nervosa without bingeing.
3) Many who write about the disorder seem to assume that vomiting is the default form of purging, but laxative and diuretic misuse are also common.
4) Some people also engage in other behaviours to compensate for eating, including 
excessive exercise and extreme fasting.
5) Although purging disorder has likely existed for some time, it was first formally recognized by Keel and colleagues in 2005.
6) Purging disorder has been studied far less than bulimia nervosa.
7) Indeed, many people with purging disorder may have been incorrectly diagnosed as having bulimia nervosa or may not have been diagnosed at all.
8) Purging disorder is not listed as an official disorder in the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). 
9) Instead, it is included as a described condition within the category of Other Specified Feeding and Eating Disorder.
10) This category includes individuals with clinically significant eating disorders who do not meet criteria for one of the primary eating disorders including anorexia nervosa, bulimia nervosa, or 
binge eating disorder.
11) Even though it lacks its own official category in the DSM-5, purging disorder can be just as serious as any of these other disorders.

ÇEVİRİ: 

1) Purging (Çıkarma) Bozukluğu kişi vücut şeklini ve kilosunu etkilemek için çıkardığıama aşırı yemediği zaman teşhis edilen bir rahatsızlıktır.
2) Bozukluk, aşırı yemenin olmadığı blumianervoza olarak düşünülebilir.
3) Bozukluğu kaleme alan birçok kişi kusmanın olağan purging (çıkarma) şekli olduğunu varsayıyor gibi görünüyor, ancak müshil ve idrar söktürücülerin kötüye kullanımı da yaygındır. 
4) Bazı insanlar aşırı egzersiz ya da aşırı oruç tutma da dâhil olmak üzere yemek yemeyi telafi etmek için başka davranışlarda da bulunmaktadır.
5) Purging (çıkarma) bozukluğu bir süredir muhtemelen var olmasına rağmen, ilk olarak 2005 yılında Keel ve meslektaşları tarafından resmen teşhis edildi.
6) Purging (çıkarma) bozukluğu, blumianervozadan çok daha az araştırılmıştır.
7) Dahası, purging (çıkarma) bozukluğu olan birçok kişi yanlışlıkla blumianevroza hastası olarak teşhis edilmiş ya da hiç teşhis edilmemiş olabilir.
8) Purging (çıkarma) bozukluğu Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatiksel El Kitabında (DSM-5) resmi bir bozukluk olarak listelenmemektedir.
9) Bunun yerine, Tanımlanmış Diğer Beslenme ve Yeme Bozuklukları kategorisi içerisinde açıklanmış bir durum olarak dâhil edilmiştir.
10) Bu kategori, anoreksiyanervoza, blumianervoza veya aşırı yeme bozukluğu gibi birincil yeme bozukluklarından biri için kriterleri karşılamayan klinik olarak anlamlı yeme bozukluğu olan bireyleri içerir.
11) DSM5’te kendi resmi kategorisine sahip olmasa da purging (çıkarma) bozukluğu diğer bozuklukların herhangi biri kadar ciddi olabilir.

 

#YÖKDİL SAĞLIK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim